Tutaj jesteś

Grzejniki łazienkowe a efektywność energetyczna: jakie modele wybrać?

6 stycznia 2023 Lifestyle grzejniki


Łazienka to pomieszczenie, w którym temperatura powietrza musi być stosunkowo wysoka. Jednocześnie coraz częściej zwracamy uwagę na koszty ogrzewania, wybierając efektywnie energetyczne rozwiązania. Jakie grzejniki łazienkowe warto dobrać do swojego mieszkania, aby ograniczyć koszty?

Rodzaje grzejników łazienkowych

Decydując się na zakup grzejnika do łazienki, możemy wybrać jeden z trzech rodzajów:

  • grzejnik wodny- podłącza się go do instalacji centralnego ogrzewania, podobnie jak kaloryfery. Nie funkcjonuje poza sezonem grzewczym,
  • grzejnik wodno-elektryczny- można z niego korzystać przez cały rok,
  • grzejnik elektryczny- ma niewielką moc, nie sprawdzi się więc jako główne źródło ogrzewania, jednak można za jego pomocą docieplić pomieszczenie bądź wysuszyć pranie.

Obecnie, ze względu na komfort użytkowania, najczęściej decydujemy się na zakup grzejnika elektrycznego. W tym przypadku możemy zdecydować się na model radiacyjny bądź konwekcyjny. Grzejnik radiacyjny oddaje ciepło na całej swojej powierzchni, charakteryzując się przy tym wysoką wydatnością energetyczną. Tymczasem grzejnik konwekcyjny generuje przepływ powietrza za sprawą grawitacji. Jest tańszy, lecz mniej efektywny, działa też znacznie wolniej.

Jak wybrać grzejnik, zużywający jak najmniej prądu?

Grzejnik łazienkowy dobieramy, mając na uwadze przede wszystkim wielkość pomieszczenia. Ważna jest też moc grzejnika, która określa, jak wiele ciepła jest on w stanie dostarczyć. Zastanówmy się też nad przeznaczeniem urządzenia- docelowo większość osób wykorzystuje je nie tylko do ogrzewania, lecz również suszenia. Jeśli za pomocą grzejnika zamierzamy na przykład suszyć ręczniki, to dobrze, aby jego moc była wyższe o średnio 10% niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Chcąc wybrać ekonomiczny grzejnik łazienkowy, postawmy na modele nowoczesne. Bardzo istotna jest tutaj klasa energetyczna. Zwykle im wyższa, tym urządzenie droższe. Dobrze, aby grzejnik łazienkowy miał wbudowany termostat, za pomocą którego można regulować temperaturę powietrza.

Grzejnik z wkładem ceramicznym- dlaczego warto go wybrać?

Ciekawym rozwiązaniem do łazienki okazuje się grzejnik z wkładem ceramicznym. Dlaczego? Otóż po pełnym nagrzaniu można go wyłączyć, a w pomieszczeniu i tak będzie ciepło przez dłuższy czas. Nie będziemy tym samym płacić za pobraną energię, a jednocześnie będziemy mogli cieszyć się optymalną temperaturą powietrza. W łazienkach dobrze sprawdzają się także urządzenia zdalnie sterowane, które można regulować na przykład za pomocą aplikacji w smartfonie. Ogranicza to pobór energii wtedy, gdy w pomieszczeniu zostanie osiągnięta optymalna temperatura.

Redakcja fandoo.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Wpływ sztuki na samopoczucie – jak otaczać się pięknem na co dzień