Dom
Tutaj jesteś

Pora na porządki, czyli sprzątanie domu

31 sierpnia 2022 Dom sprzątanie domu


Każdy chciałby przebywać w czystych i zadbanych pomieszczeniach. Niestety porządek nie zrobi się sam. Trzeba o niego dbać, nie wystarczy jednak raz w tygodniu zatrzeć kurz i odświeżyć podłogi. Wszelkie zabrudzenia należy sprzątać na bieżąco, ale nie trzeba oczywiście przeprowadzać gruntownego porządku. Uprzątnięcie bałaganu we wszystkich pomieszczeniach zajmuje trochę czasu i pochłania energię. Warto wobec tego poznać sposoby na przyspieszenie i ułatwienie sobie pracy. Jeśli ktoś nie czuję się na siłach, nie ma czasu lub po prostu ochoty, to zawsze może skorzystać z usług profesjonalnej ekipy sprzątającej.

Jak ułatwić sobie sprzątanie domu, o czym warto pamiętać?

Przed przystąpieniem do sprzątania warto podzielić je na kilka etapów. Wysprzątanie od razu całego domu będzie bardzo czasochłonne i męczące. Lepiej przeznaczyć sobie każdy dzień na zrobienie porządku w konkretnym pomieszczeniu. Ustalenie kolejności sprzątania także pomoże, warto zapisać sobie, jakie prace mają zostać wykonane. Można potem czuć satysfakcję z odhaczania poszczególnych zadań, które zostały już zrealizowane, co motywuje do dalszego działania. Istotne jest także, aby nie robić wszystkiego samodzielnie. Należy podzielić obowiązki na wszystkich domowników. Nawet dzieci mogą mieć jakieś zadanie do wykonania, dobrane oczywiście do ich wieku i możliwości. Istotne będzie także skompletowanie zestawu narzędzi, akcesoriów i środków do sprzątania. Wszystko powinno być zawsze pod ręką.

Jak utrzymać czystość w domu

Bardzo ważne są czyste okna, ich mycie jest świetną okazją do wyprania firan i zasłon. Należy też wyczyścić żaluzje i karnisze. Umyć trzeba ramy okien i parapety. Dopiero potem przechodzi się do czyszczenia szyb, można to zrobić przy użyciu specjalnego płynu lub octu rozcieńczonego z wodą. Pracę usprawni myjka do okien ze spryskiwaczem lub ze ściągaczką do wody z wkładem z mikrofibry. Niezbędne będzie także wyczyszczenie dywanu, warto użyć do tego szczotki i płynu do dywanów lub wody z octem. Odkurzyć trzeba wszystkie zabrudzenia z podłóg. Z kolei do ich mycia wystarczy mop z obrotową końcówką. Do czyszczenia mebli można użyć ścierki i ciepłej wody lub chusteczek wilgotnych. W przypadku wyższych mebli z pomocą przychodzi miotełka do kurzu z mikrofibry, która wymiecie zabrudzenia.

Sposoby na czyste wnętrza

W kuchni bardzo łatwo o nieporządek. Trzeba na bieżąco umyć brudne naczynia, które wyglądają nieestetycznie, są siedliskiem bakterii i brzydko pachną. Regularnie należy także przeglądać szafki i lodówkę w poszukiwaniu produktów przeterminowanych. Wiele osób ma bałagan w przyprawach, kaszach, makaronach, ryżach. Warto wyposażyć się wobec tego w słoiki i pojemniki z etykietami. Do przecierania blatów stołów, krzeseł i szafek świetnie sprawdzają się wilgotne ścierki. Wyczyścić należy również lodówkę, okap, piekarnik, mikrofalówkę, kuchenkę, zlew. W łazience trzeba umyć armaturę, płytki, toaletę, lustro. Należy również nastawić pranie z brudnymi rzeczami.

Redakcja fandoo.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak założyć i pielęgnować rośliny doniczkowe – porady dla każdego